Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Adli Veri Bankası Tanıtım Töreni
30.01.2017

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü ile Başkanlığımız tarafından birlikte düzenlenen, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın teşrifleriyle onurlandırdığı, Adli Veri Bankası Tanıtım Töreni 26.01.2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Törene Bölge Adliye Mahkemesi Başkanları ve Cumhuriyet Başsavcıları, Bölge İdare Mahkemesi Başkanları ile 139 Ağır Ceza Merkezinden ACM Başkanları, Cumhuriyet Başsavcıları ve Yazı İşleri Müdürleri katılmıştır.

Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ açılış konuşmasında özetle; "Adli Veri Bankası sayesinde Türkiye’nin suç haritasının oluşturulabileceğini, Adli Veri Bankası’nın; adalet politikalarını oluşturmak, doğru stratejiler geliştirmek, önleyici düzenlemeler yapmak, suç ve suçluyla daha etkin mücadele etmek, dava ve uyuşmazlıkların sebebini analiz ederek dava açılmadan ve suçlar işlenmeden, önleyici adalet mekanizmasını hayata geçirerek çözümleyebilmek,  davaların, tutuklu ve hükümlülerin sayısıyla artış hızı ve sebeplerini değerlendirilerek Türkiye’nin geleceğinde daha güvenli bir adalet mekanizmasını oluşturmak bakımından son derece önemli sonuçlar ortaya koyacağını. Adli Veri Bankası’nın Türkiye’nin suç haritasını ortaya çıkarmış olacağını" ifade etmiştir.

Başbakan Sayın Binali Yıldırım konuşmasında özetle; "Bugün tanıtımını yaptığımız Adli Veri Bankası, bilişim ve iletişim alanında son 15 yılda ülkemizde yaptığımız önemli çalışmaların bir sonucu olduğunu, bugün UYAP’ı adli veri bankasıyla yeni bir boyuta taşıdıklarını, bu sayede örneğin Erzincan’da kaç tane dava var, hangisi ne aşamada bunları anında ekranda görebildiklerini. Eskiden, geçmiş yıllara ait bir evrak almaya gidildiğinde adliyenin bodrum katında kollarında siyah kolluklu, kalın gözlüklü çalışanların tozlu raflardan evrak aradıklarını, hatır gönül yalvar yakar bir evrakı bir günde zor bulduklarını, UYAP’ın; büyük bir imkan, büyük bir kolaylık olduğunu, vatandaşın yargıya olan güvenini artıracak, teknolojinin bize sağladığı imkan olduğunu, bu imkanları her an kullanmanın, vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmanın ve yaşam kalitelisini artırmanın Hükümetimizin en önemli görevleri arasında olduğunu" ifade etmiştir.

Açılış konuşmalarının ardından, Başbakan Sayın Binali Yıldırım ile İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru SEGBİS görüşmesi yapmış devamında Erzincan iline ait adli istatistiki verileri içerir Adli Veri Bankası tanıtım videosu gösterilmiştir.

Tanıtım töreninin ardından Yazı İşleri Müdürlerine “UYAP ekranları ve veri girişi” ile “veri girişinin önemi” konularında eğitim verilmiştir.

  

  

  

  

 

 
 

 

Güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi. (Vizyon, Adalet Bakanlığı Stratejik Planı)

Sitemizi Bugün : 9627 - Toplam : 17441208 kişi ziyaret etmiştir. © 2020