Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Almanya mahkemesi, Türkiye'deki tanığın görüntülü ifadesini aldı
22.12.2014

Almanya mahkemesi, Türkiye'deki tanığın görüntülü ifadesini aldı

ALMANYA’nın Düsseldorf Eyaleti’ndeki Üst Eyalet Mahkemesi, Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) kapsamında oluşturulan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlantı kurularak Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde hazır bulundurulan tanığın ifadesini aldı.

Düsseldorf Üst Eyalet Mahkemesi, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği aracılığıyla Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne yazı göndererek, bir suçtan dolayı Adana F Tipi Cezavi’nde tutuklu bulunan tanığın, bir sanık hakkında mahkemelerince görülen suç örgütü davası kapsamında ifade vermesini istedi. 

Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na durumu bildirerek, belirlenecek mahkeme ile Düsseldorf Üst Eyalet Mahkemesi arasında video konferans yöntemi ile ismi açıklanmayan tanığın Alman yargıçlar karşına çıkartılmasını istedi. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve Adana Adliyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün ortak çalışması ile Düsseldorf yetkilileri ile görüşülüp gün ve saat belirlendi. 

Türkiye’den Almanya’ya görüntülü yargılama

Türkiye’de mahkeme salonları ve cezaevlerinde kurulan ve tüm adliye ve cezaevleri ile yurt dışında sistemin kurulu olduğu adliyelerde görüntülü yargılama yapabilme olanağı sağlayan SEGBİS ile dün saat 13.30’da bağlantı kurularak Türkiye’deki tutuklunun, tanık olarak Düsseldorf Üst Mahkemesi yargıçlarına ifade vermesi sağlandı. Mahkeme salonu ortamı ve yakın plan tanığın görüntüsü iki kamera duruşma salonunda kullanılırken, Düsseldorf’un duruşma salonu, yargıçlar, zabıt katibi ve tercümanlar da Adana Adliyesi duruşma salonunda kurulan sistemle izlendi. SEGBİS duruşması yaklaşık 1 saat sürdü. Adana Cumhuriyet Başsavcısı, şöyle dedi:

HIZLI YARGILAMA

"Adalet Bakanlığı tarafından hayata geçirilen SEGBİS ile yargılama maliyetlerini düşürmek ve yargılama faaliyetlerinin hızlı yürütülmesini sağlamak amaçlanıyor. Bu sistemin ülke çapındaki adliye ve cezaevlerinde her geçen gün yaygınlaşıyor. Sistem ile ayrıca yurt dışı adliyeler ile IP numarası üzerinden bağlantı kurularak ses ve görüntülü görüşme yapılıyor. Bunu Adana Adliyesi’nde ilk kez gerçekleştirdik. Düsseldorf Üst Mahkemesi’nin ifade alma işlemi SEGBİS sayesinde sorunsuz yapıldı."

http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/27753134.asp

 

Güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi. (Vizyon, Adalet Bakanlığı Stratejik Planı)

Sitemizi Bugün : 9627 - Toplam : 17441208 kişi ziyaret etmiştir. © 2020