Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Azerbaycan Heyeti (2010)-2
12.10.2010

AZERBAYCAN HEYETİDEN ADALET BAKANLIĞINA UYAP ZİYARETİ

Azerbaycan e-devlet uygulamalarından sorumlu üst düzey heyeti 12-13 Şubat tarihleri arasında Adalet Bakanlığınca yürütülen Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) alanında incelemelerde bulunmak üzere Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığını ziyaret etmişlerdir.

Bilgi İşlem Dairesi Başkanı tarafından kabullerinin ardından Bilgi İşlem Dairesi başkan yardımcısı, UYAP Hakkında Genel Bilgiler,UYAP İnternet Hizmetleri, e-Posta ve Serbest Kürsü ile bunların Yaygınlaşma Aşamasındaki Etkisi, UYAP Avukat Portalı, UYAP Vatandaş Portalı, UYAP SMS Uygulaması/UYAP Mobil İmza Projesi ve UYAP Entegrasyon çalışmaları,UYAP Bilgi Bankası ve Mevzuat Programı hakkında bilgilendirme sunumları yapılmıştır.

Azerbaycan heyeti ziyaretlerinin ikinci gününde sabah Ankara Adliyesini, öğleden sonra ise Yargıtay’ı ziyaret ederek UYAP uygulamalarının adliyelerde ve yüksek mahkemede uygulamaları hakkında canlı bilgi almışlardır. Ankara Adliyesinde Cumhuriyet Başsavcı nezaretinde Cumhuriyet Savcılığı birimleri ile mahkemeler ziyaret edilerek sistemin uygulaması anlatılmıştır. Yargıtay ziyaretinde ise Genel Sekreter tarafından kabullerinin ardından  Yargıtay UYAP uygulamaları hakkında canlı sunum yapılmıştır. Sunum esnasında Yargıtay 1. Hukuk Dairesi Üyesi tarafından Yargıtay temyiz sürecinde elektronik imza uygulaması gösterilmiştir.

Azerbaycan heyetinde görev yapan yetkililer UYAP sisteminden çok etkilendiklerini, adli ve idari birimler ile dış birimleri bu derece entegre hale getirmiş başka bir uygulama görmediklerini, UYAP sisteminin tüm ülkelerin kurmayı hayal ettikleri bir sistem olup, başka ülkelerce hayal edilenlerin Türk Yargısında gerçekleştirilmiş olduğunu görmekten mutluluk duyduklarını, kendilerinin de başlangıç aşamasında olup, benzer bir sistem kurmak için Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini ifade etmişlerdir. Avustralyalı Bilişim Danışmanı Enthony Lansdell 30 yıldır adli bilişim sistemlerini incelediğini, pek çok sistem kurduğunu, UYAP sistemini inceledikten sonra dünya üzerinde bu derece entegre, yoğun ve kapsamlı kullanımı olan, aynı zamanda işlevsel bir elektronik adalet sistemi görmediğini, ulaşılan seviyenin çok etkileyici olduğunu beyan etmiştir.

Güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi. (Vizyon, Adalet Bakanlığı Stratejik Planı)

Sitemizi Bugün : 9627 - Toplam : 17441208 kişi ziyaret etmiştir. © 2020