UYAP Bilişim Sistemi
UYAP Ödülleri

E-adalet vatandaş mobil uygulaması WSIS 2020 Şampiyonluk (WSIS Prize 2020 Champion) ödülüne hak kazanmıştır. Dünyanın çeşitli yerlerinden aday gösterilen 776 proje içerisinden WSIS Uzman Grubunun kapsamlı değerlendirmelerinin sonrasında halk oylamasına sunulan 352 IT Projesi, WSIS 2020 Ödülleri için yarışmıştır. Oylamada en fazla oyu alan 5 proje içerisinden Genel Müdürlüğümüzün geliştirmiş olduğu e-adalet Vatandaş Mobil Uygulaması WSIS 2020 Şampiyonluk ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Bilişim teknolojilerinin gelişimlerini inceleyen ve şirketlerin pazar paylarını açıklayan, ABD merkezli sektörel araştırmalar kurumu International Data Corporation (IDC) tarafından düzenlenen IDC Kamu Bilişim Yöneticileri Zirvesi 2018, Konya’da gerçekleştirilmiştir. 29 Eylül’de düzenlenen ödül töreninde Adalet Bakanlığı 3 farklı kategoride birincilik ödülüne layık görülmüştür. Ödülü, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı adına Tetkik Hâkimi Sayın Murat KÜÇÜKUYSAL almıştır.

ABD merkezli market araştırmaları şirketi International Data Corporation (IDC) tarafından düzenlenen IDC Türkiye Kamu Teknoloji Ödülleri, Antalya’da gerçekleştirilmiştir. Zirvede "En İyi İnovasyon Projesi", "Yılın En İyi Değişim Yönetimi Projesi", "Yılın En İyi BT Yönetişim Projesi", "Yılın En İyi BT ile Kurumsal Hedeflere Katkı Sağlama Projesi", "Yılın En İyi BT Maliyet Düşürme Projesi" kategorilerinde ödül kazananlara ödülleri, düzenlenen törenle verilmiştir. 

 

e-satış Projesi, IDC Türkiye CIO Ödüllerinde Kamu alanında Best Business Enablement Project of the Year (Yılın En İyi BT ile Kurumsal Hedeflere Katkı Sağlama Projesi) kategorisinde 1.lik ödülüne layık görülmüştür.

 
Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nın UYAP Bilişim Sistemi (e-National Judicial System) WSIS 2016 ödüllerine e-Devlet kategorisinden aday gösterilmiş ve birincilik ödülüne layık  görülmüştür. E-devlet kategorisinde yarışan ve ön jüri değerlendirmesinden geçen 61 proje içerisinden UYAP Bilişim Sistemi en çok oyu alan 5 proje içerisine girmiş ve jüri üyeleri tarafından en iyi proje seçilmiştir.
 
 
ABD merkezli market araştırmaları şirketi International Data Corporation (IDC) tarafından düzenlenen 7. IDC CIO TurkeySummit 2016, İzmir'in Çeşme ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı e-Dava, Segbis, Kolluk Portal ile 3 farklı kategoride 5 farklı ödül alarak önemli bir başarıya daha imza atmıştır.
 
 
Bilişim teknolojilerinin gelişimini inceleyen ve şirketlerin pazar paylarını açıklayan ABD merkezli market araştırmaları şirketi IDC (International Data Corporation) tarafından bu yıl 6’sı düzenlenen “IDC Türkiye CIO Zirvesi 2015”te UYAP VERASET PROJESİ  Awards Best IT Cost Efficiency Project of the Year in Türkiye 2015 (2015 Yılı En İyi Bilgi Teknolojileri Maliyet Etkinliği Projesi) dalında 2. olmuştur.
 
 
TÜSİAD ve TBV (Türkiye Bilişim Vakfı) tarafından 10.'su düzenlenen eTürkiye(eTR)ödülleri Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlenen törende UYAP Kurum Portal Bilgi Sistemi Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler kategorisinde birincilik ödülü kazanmıştır. 
 
 
21.11.2012 tarihinde düzenlenen ödül törenin de UYAP, Yenilikçi Uygulama Kategorisinde Birinci, Kamu Uygulamaları kategorisinde ise ikincilik ödülünü almıştır. Adalet Bakanlığı UYAP Editör Programıyla katıldığı 2012 Bilişim Hizmetleri yarışmasında en iyi yenilikçi uygulama seçilerek birincilik ödülüne layıt görülmüştür. Kamu Uygulamaları kategorisinde UYAP Kurum portalı ikincilik ödülünü almıştır. 
 
 
Birleşmiş Milletler Kamu Hizmetleri yarışmasında birinci olan UYAP SMS Bilgi Sistemi ve ikinci olan UYAP BİLİŞİM SİSTEMİ ödülü verilmiştir. 
 
 
Türkiye Bilişim Derneği yapısı altında gerçekleştirilen 2010 Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm Yarışmasında UYAP Projelerine 5 ödül birden verildi. e-Hizmet :UYAP Vatandaş portal kategori birincisi, UYAP SMS Bilgi Sistemi kategori üçüncüsü , e-Mobil : UYAP SMS Bilgi Sistemi kategori ikincisi, e- Devlet (e-tr) : UYAP Vatandaş portal kategori birincisi ve En İyi Web sitesi :http://vatandas.uyap.gov.tr/ ödülüne layık görülmüştür.
 
 
İsveç'in Malmö şehrinde gerçekleştirilen Avrupa e-Devlet Bakanlar Konferansı kapsamında düzenlenen Avrupa e-Devlet Ödülleri sahiplerini bulmuştur.Finale kalan projeler 19-20 Kasım tarihleri arasında İsveç'in Malmö Massan kongre merkezinde sergilenmiştir. Finale kalan projeler arasından UYAP SMS Bilgi Sistemi Halk ödülü kategorisinde birinciliği kazanmıştır. 
 
 
Her yıl 10 bine yakın katılımcının buluştuğu bilişim sektörünün en büyük etkinliği olan Ulusal Bilişim Kurultayı, BİLİŞİM’09 etkinliği 18-20 Kasım tarihlerinde ANKARA’da yapılmaktadır.  18 Kasım 2009 tarihinde Grand Rixos Ankara Otelinde yapılan açılış kokteylinde Bilişim 09 ödülleri sahiplerine verildi. Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) "Teknoloji Politikaları" ana teması ile yapılan Bilişim‘09 etkinliğinde bu yıl kamu sektörü-özel sektör ayırımı yapılmadan bilişimle ilgili tüm sektörler bazında çeşitli kategorilerde bilişimin en iyilerine geleneksel Bilişim Hizmet Ödülleri verildi.

 

Kazanılan bu ödül, ABD’nin San Francisco şehrinde 12 Ekim 2009 tarihinde yapılacak olan "Oracle Açık Dünya" etkinliğinde, 14:30-15:30 saatleri arasında düzenlenen törende takdim edilecektir. Bu ödül çevreye faydalı bir etki oluşturan, kağıt tüketimini azaltan, iş süreçlerini etkili hale getirip zaman, işgücü ve kağıttan tasarruf sağlayan projelere verilmektedir. Bu suretle çevreye en yararlı yarışmalar dışında maliyetleri düşüren, iş verimliliğini arttıran çevreci uygulamalar ödüllendirilmektedir.  
 
 
 
Dünya çapında üstün başarıya ulaşmış yenilikçi bilişim projelerinin ödüllendirildiği BİLGİSAYAR DÜNYASI ONUR PROGRAMINDA (The Computerworld Honors Program) “Seçkin (Laureate)” onuruna layık görülerek altın madalya alan UYAP, 21. Yüzyıl başarı ödüllerinde e-devlet alanında dünya çapında başarılı projeler arasında finale kalan en iyi beş proje içerisinde tek e-Adalet projesi olma başarısını göstermiştir. 
 
 
 
Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen Adaletin Kristal Terazisi (The Prize "Crystal Scales of Justice") yarışmasının ödül töreni 23-25 Ekim 2008 tarihleri arasında İtalya'da Sicilya'nın ikinci büyük şehri olan Catania şehrinde yapılmıştır. Adaletin Kristal Terazisi ödülü jüri üyeleri 02 Ekim 2008 tarihinde Brüksel'de toplanarak Avrupa hukuk ağından 38 proje arasından 4 projeyi finale taşımış ve birinciliğe aday olarak seçmiştir.
 
 
 
UYAP, Kamudan Vatandaşa eHizmetler Kategorisinde UYAP SMS Bilgi Sistemi ile birincilik ödülünü kazanmıştır. 
 
 
 
2005 yılı için verilen eTR büyük ödülü UYAP ile Adalet Bakanlığı'na verilmiştir. 
 
 
 
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV)'nın, düzenledikleri "eTR Ödülleri" töreninde büyük ödül, Adalet Bakanlığı'nın Ulusal Yargı Ağı Projesi'ne (UYAP) verildi.