Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Gürcistan Heyeti
04.03.2010

GÜRCİSTAN HEYETİNDEN ADALET BAKANLIĞINA UYAP ZİYARETİ

Gürcistan e-devlet uygulamalarından sorumlu üst düzey heyeti 1-4 mart tarihleri arasında Adalet Bakanlığınca yürütülen Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) alanında incelemelerde bulunmak üzere Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığını ziyaret etmişlerdir. Bilgi İşlem Dairesi Başkanı tarafından kabullerinin ardından heyete UYAP Hakkında Genel Bilgiler,UYAP İnternet Hizmetleri, e-Posta ve Serbest Kürsü ile bunların Yaygınlaşma Aşamasındaki Etkisi, UYAP Avukat Portalı, UYAP Vatandaş Portalı, UYAP SMS Uygulaması/UYAP Mobil İmza Projesi ve UYAP Entegrasyon çalışmaları,UYAP Bilgi Bankası ve Mevzuat Programı hakkında bilgilendirme sunumları yapılmıştır.

Gürcistan heyeti ziyaretlerinin ikinci gününde sabah Ankara Adliyesini, öğleden sonra ise Yargıtay’ı ziyaret ederek UYAP uygulamalarının adliyelerde ve yüksek mahkemede uygulamaları hakkında canlı bilgi almışlardır. Ankara Adliyesinde Cumhuriyet savcısı Mehmet Odabaşı nezaretinde Cumhuriyet Savcılığı birimleri ile mahkemeler ziyaret edilerek sistemin uygulaması anlatılmıştır. Yargıtay ziyaretinde ise Genel Sekreter tarafından kabullerinin ardından heyete tetkik hakimi tarafından Yargıtay UYAP uygulamaları hakkında canlı sunum yapılmıştır. Daha sonra Anayasa Mahkemesine geçen heyete Genel sekreter  tarafından mahkemenin DYS uygulamaları aktarılmıştır. Gürcistan heyeti ziyaretlerinin üçüncü gününde Beypazarı Adliyesini ziyaret ederek UYAP uygulamalarının ilçe adliyelerinde uygulamaları hakkında Başsavcı nezaretinde kullanıcılardan canlı bilgi almışlardır.

Gürcistan heyeti Türk yargısında UYAP’ın işleyişini çok etkileyici bulduklarını özellikle akıllı uyarılar, anlık istatistik sağlama özelliği, dosya ve verilere anında ulaşım ve avukat portalı ve vatandaş portalından sağlanan imkanlardan çok etkilendiklerini ifade etmişlerdir. Ayrıca yargının kendi içerisinde ve diğer dış kurumlarla gerçekleştirmiş olduğu entegrasyonlar sayesinde sağlanan doküman ve veri alışverişi özelliğini, UYAP SMS Bilgi Sistemi sayesinde sağlanan hızlı bilgilendirme metodunu da benzersiz, çok ilginç ve orijinal bulduklarını söylemişlerdir. Heyet Gürcistan dava yönetim sistemini kurma konusunda Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı yöneticileriyle işbirliği içerisinde olmaktanda mutluluk duyacaklarını belirtmişlerdir.

Hukukun üstünlüğünü esas alan, gecikmeyen ve öngörülebilir bir adalet sistemi. (Vizyon, Adalet Bakanlığı Stratejik Planı)

Sitemizi Bugün : 9627 - Toplam : 17441208 kişi ziyaret etmiştir. © 2020