Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Haberci Programı

Haberci Yardım Forumu Birbilenden Faydalanmak için tıkılayınız...

 

Haberci'yi bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız...

 

Haberci programı Adalet Bakanlığı domaininde kullanılan bilgisayarlarda Adalet Bakanlığı personelinin birbirleri ile bilgi paylaşımında bulunmaları ve görüşmeleri için kullanılan bir haberleşme programıdır.

Haberci, Pandion'un geliştirilmesiyle oluşturulmuştur ve yine Pandion gibi açık kaynak kodlu özgür bir yazılım olup, GNU GPL v3 GENEL KAMU LİSANSINA sahiptir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLAR

Soru: Yeni gelen mesajlarımı gözden kaçırmamak için ne yapmam gerekir?

Cevap:
  Haberci programını çalıştırdıktan sonra, bir defaya mahsus olmak üzere, sağdaki hareketli şekilde anlatıldığı gibi haberci simgesini Görev çubuğunun sağ altında bulunan bildirim alanına sabitleyiniz. ( Bu işlemin nasıl yapılacağını buradaki linke tıklayarak daha detaylı öğrenebilirsiniz. )
  Bu işlemi yaptıktan sonra, haberciyi Sekmeli modda kullanacak şekilde ayarlayınız: "Herhangi bir mesajlaşma penceresindeyken => Araçlar => Konuşmaları Sekmelere Ayır" Tikini işaretleyiniz. (Program ilk kurulumdan sonra varsayılan olarak zaten sekmeli modda kullanılacak şekilde ayarlı olup daha sonrasında değiştirmediyseniz bu ayarı yapmanıza gerek yoktur.)
  Bu aşamadan sonra haberciden çıkıp tekrar giriş yaptığınızda artık yeni gelen mesaj olduğunda, siz mesaj ekranına odaklanana kadar, bildirim alanındaki haberci simgesinin renginin sarıya döndüğünü göreceksiniz.
  Eğer habercideki durumunuz çevrimiçi değilse yeni gelen mesaj olduğunda bildirim alanındaki haberci simgesinin kırmızıya döndüğünü göreceksiniz, kırmızı iken üzerine tıkladığınızda gelen mesajları görebilirsiniz.
  Özetle bildirim alanındaki haberci simgesinin rengi normal mavi renginden farklı ise yeni mesajınız var demektir.

 

 

Soru: Yeni gelen bir mesaj sonrası, bildirim alanındaki haberci simgesinin sarı renge dönmesinden sonra, Mesajın okunup okunmadığını haberci programı nasıl anlıyor?

Cevap:
  Mesajın geldiği pencerenin (veya sekmenin) aktif olup olmadığına bakarak anlıyor.
Örneğin bir pencere aktifliği (focusu, odağı) kendi üzerinde değilken bu pencereye bir mesaj geldiyse focusu kendi üzerine alana kadar , yani siz bu pencereye (veya sekmeye) tıklayıp aktif hale getirene kadar bu penceredeki mesajlar okunmadı olarak sayılıyor.
Başka bir örnek:
  Örneğin siz benimle yazışırken, benimle yazıştığınız pencereye değil de başka bir pencereye tıklamışsanız, ve bu pencerenin önüne başka bir pencere gelmemişse, bu pencere aktif olmadığı halde , bu pencerede yazdıklarımı rahatlıkla okuyabilirsiniz, fakat program sizin bu şekilde gelen mesajdan haberiniz olduğunu anlayamaz ve rengi sarı kalmaya devam eder, bu pencereye tıklayıp aktif hale getirmeniz (focus vermeniz) gerekiyor ki program sizin bu mesajdan haberiniz olduğunu anlayabilsin.

 

Soru: Konferans sistemini kullanabilmek için ne yapmam gerekir?

Cevap:
  Konferans modülü , sisteme getirdiği yoğun yük nedeniyle herkese açık olmayıp, sadece işle ilgili konuları toplu halde görüşmek içindir.
  Konferans sistemine ihtiyaç duyanların, idari amirleri tarafından, aşağıdaki bilgileri içeren talep formunun, bu sayfanın en altında belirtilen haberci iletişim eposta adresine gönderilmesi gerekmektedir:

Konferans odası oluşturup yönetme hakkına sahip olacak kişinin:
Ad Soyad :
Sicil No :
Birim :
Görev/Ünvan :
E-posta :
Telefon :

  Sadece formda belirtilen kişiye konferans odası oluşturma, oluşturdukları odaya moderatörler belirleme, kişi ekleme ve çıkartma yetkisi verilecektir.

 

Girişte konferansa otomatik katılım

 

Birden fazla kişinin Moderatör olması

 

 

Dosya transferinde sorun yaşayanların yapması gerekenler

 

Eğer haberci programını, yukarıdaki linkten indirdiğiniz exe kurulumu ile kurmuşsanız zaten aşağıdaki şekilde anlatılan ayarlar otomatik yapılmış olacağından aşağıdakileri yapmanıza gerek bulunmamaktadır.
(Kurulum için bilgisayarınızda yönetici haklarına sahip olmanız gerekmektedir.)

 

Soru:
Dosya transferinde https kullanmak için ne yapmam gerekiyor?

Cevap:
  Aşağıdaki şekilde anlatıldığı gibi sertifika işlemlerini yapınız:

 

 

BİLGİ NOTU:


Sertifika işlemlerinde temel olarak iki işlem gerekmektedir:
  Birincisi https protokolü için bilgisayarınıza uygun bir sertifikayı kendi bilgisayarınıza kurup, bu sertifikanın public kısmını transfer yapacağınız kişilerin kendi sistemlerine import etmelerini sağlamalısınız (onların public sertifikalarını da siz kendi sisteminize eklemelisiniz).
  İkinci olarak kendi sertifikanızın parmak izini kendi bilgisayarınızda haberci url'ine register etmeniz gerekmektedir. Kolaylık olması açısından yukarıdaki şekilde anlatılan "dosya_transferinde_HTTPS_sertifika.bat" isimli batch scripti, Bilgisayarınız için tanımlı domain public sertifikasını export edip, bunun parmak izini haberci url'sine register etmektedir.
Sizin tek yapmanız gereken scripti çalıştırıp oluşan sertifika dosyasını karşı tarafa ileterek sertifikayı kurmalarını sağlamaktır.(Karşı tarafın gönderdiğini de siz kendi bilgisayarınıza kurmalısınız)

 

Dosya transferinde HTTP ile sorunsuz transfer yaparken, HTTPS'te sorun yaşayanların yapması gerekenler

 

HABERCİ-3 NELER YENİ ?

 • Haberci-3 , Pandion kaynak kodları kullanılarak yeniden oluşturulmuştur. Bu yüzden yapılan iyileştirmeler pandion üzerinde yapılan düzenlemeler olup birçoğu eski haberci-2.6 ile ilgili değildir. 
 • Pandion kaynak kodunun kullanılmasıyla, Güvenli bağlantı (TLS) kaynaklı Giriş (Login) problemleri ek bir kodlama yapmadan kendiliğinden giderilmiş oldu, ve pandionda var olan akıllı kart desteği de gelmiş oldu. Ayrıca pandion açık kaynak topluluğu tarafından yapılan 500'ün üzerindeki iyileştirme de otomatik olarak alınmış oldu. Bunlara ilave olarak aşağıdakiler de yapıldı:
 • Arayüzde iyileştirmeler yapıldı.
 • Çalışmayan özellikler onarıldı.
 • Konferans sisteminde iyileştirmeler yapıldı.
 • Pandionda olmayan Dosya transfer modülü hazırlandı.
 • Konferans odasına eklenen birinin odadan silinmesi modülü hazırlandı.
 • Durumu gizli olanlar konferans odasına giremiyordu, düzeltildi.
 • Arayüzdeki Türkçe ile ilgili hatalar düzeltildi.
 • Gerek konferanslarda gerekse ana ekranda sicil no yerine kullanıcının ad-soyad'ının gözükesi sağlandı.
 • Aka planda kalan yeni açılan pencerelerde düzeltme yapılarak önde gözükmesi sağlandı.
 • Text alanlarında ctrl tuşuna basınca çıkan hata düzeltildi.
 • F klavyede yazılamayan @ işareti ile ilgili düzeltme yapıldı.
 • Giriş sırasında, Akıllı kartlardan kaynaklı problemler giderildi.
 • Loglamada iyileştirmeler(ip ve haberci versiyon bilgileri de loglanarak) yapıldı.
 • Kurulum için msi paketi hazırlandı ve program digital olarak imzalandı.
 • Kullanıcıların Giriş'te yaşadığı sorunlara ve sorunları haberci yetkililerine iletmelerine yardımcı olacak iyileştirmeler yapıldı.
 • Kullanılmayan kodlar ve menüler kaldırıldı.
 • Kullanıcıların girişte @haberci kısmını yazma zorunluluğu kaldırıldı.
 • Mesajlaşma ekranlarında görsel yanılgıya neden olan arayüzlerde iyileştirmeler yapıldı.
 • Giriş problemlerinde her türlü hataya kullanıcı adı şifre hatası yerine daha bilgilendirici uyarılar verilmesi sağlandı.
 • Domainde olmayan bilgisayarlarda Girişte uyarı verilmesi sağlandı (Domainde olmayanlar habercide sorun yaşayacaktır.)
 • Eğer kullanıcı sunucuya bağlanırken güvensiz (TLS olmayan) bağlantı kullanırsa habercinin uyarı vermesi sağlandı.
 • Durumunuz çevrimiçi değil de örneğin uzakta ise , birisi size mesaj yazınca, sağ alt köşedeki bildirim çubuğunda kırmızı mavi şeklinde yanıp sönme ve buradan mesaj atanları görüntüleme modülü eklendi(haberci2.6'da zaten var olup da pandion son versiyonunda olmayan bu özellik haberci-3'e de eklenmiş oldu.)
 • Haberci programı farklı üreticilere ait güvenlik yazılımlarıyla kontrol edildi.
 • Haberci-3 kurulumunun eski versiyon haberci-2.6 ile çakışmaması için kurulum dosyası ve kodlarda düzenlemeler yapıldı.
 • Kurulum sırasında gözüken lisans dosyasında ve kurduktan sonra gelen "Hakkında" menüsü eski haberci'ye benzetildi ve bazı iyileştirmeler yapıldı.
 • Mesajlaşma alanındaki Mesaj geçmişi alanlarında iyileştirmeler yapıldı.
 • Pandion'da olup da kullanmadığımız özellikler kaldırıldı (Ör: Pandion'dan güncelleme, arama ayarlarını değiştiren kodlar..vb kaldırıldı)
 • Kişi silme/ekleme/engelleme modüllerinde hatalı kodlarda düzeltmeler yapıldı.
 • Kullanıcıların TLS gibi ayarlarda hatalı seçimler yaparak güvenlik zaafiyeti oluşturmaması için kritik ve değiştirilmemesi gereken ayarlar değiştirilemez yapıldı.
 • Kullanıcıların yeni gelen mesajlarını gözden kaçırmaması için bildirim alanında habeci simgesinin renk değişimi ile ilgili iyileştirmeler yapıldı.
 • Kullanıcı bilgisayarında girilecek firewall ayarlarının kurulum sırasında otomatik yapılması sağlandı.
 • Kullanıcıların firewall , dns çözümleme veya network sorunlarından kaynaklı login problemlerinin, haberci destek birimine gönderilecek dosyaya otomatik aktarımı sağlandı.
 • Kurulum paket dosyasında iyileştirmeler yapıldı. Kurulum sırasında Otomatik kaldırma(Rollback) yapan kodlar düzeltildi.
 • Programın son kullanıcılara dağıtılan sürümününün sadece admin yetkisi ile Program Files klasörüne kurulması sağlandı.
 • Birisi ile yazışırken, pencere odaklanmasının otomatik başkasından yeni gelen mesaj ekranına kayması sonucu yaşanan yazılanların gitmemesi gereken kişiye gitmesi sorunu çözüldü.
 • Bilgisayar ekran koruma moduna ya da kilit moduna geçtiğinde gelen mesajlarda da ses çalması sağlandı(Parametrik yapıldı, isteyen bu özelliği iptal edebilir.).
 • İşleyişi Test etmek isteyenler için, karşılıklı mesajlaşmayı simule eden modül yazılarak eklendi.
 • Kritik yerlerde üretilen rasgele sayıların güvenli algoritmalarla üretilmesi sağlandı.
 • Dosya transferinde https desteği getirildi.
 • Birisi rehberine yeni bir kullanıcı eklediğinde her iki tarafın da kullanıcının sicil no'su ad-soyad bilgilerini görebilmesi sağlandı.
 • Duyurular ve linkler sekmelerinden oluşan Pluginler kaldırıldı.
 • Haberci'ye Girişte Parola hatırlatma'nın düzgün çalışması için ek kontroller koyuldu.
 • ...

Not : Haberci-3 bilgisayarlarınıza otomatik olarak kurulacaktır. 

HABERCİ-2.6 NELER YENİ ?

http://www.uyap.gov.tr/Resimler/ssl2be5ef62-9774-45ee-8b24-ef2038e0e989.pngSSL BAĞLANTI

gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.

 

YENİ AVATARLAR

http://www.uyap.gov.tr/Resimler/avatareb7d44cc-f369-4430-9f70-f52f40fae60f.png

 

YENİ YÜZLER

http://www.uyap.gov.tr/Resimler/suratlarb389e5d2-843a-463b-b454-e07d1a653355.png

 

ADALET BAKANLIĞI DUYURULARI

http://www.uyap.gov.tr/Resimler/duyuruf609f0ff-5f90-475f-a6cb-d89305ca3def.png

 

ADALET BAKANLIĞI LİNKLERİ

http://www.uyap.gov.tr/Resimler/linkler80d5ba1c-4195-4446-bbc1-5efe0c2baec3.png

 

 

Güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi. (Vizyon, Adalet Bakanlığı Stratejik Planı)

Sitemizi Bugün : 9627 - Toplam : 17441208 kişi ziyaret etmiştir. © 2020