Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

IDC'den Adalet Bakanlığı'na 3 Ödül Birden
15.10.2018

Bilişim teknolojilerinin gelişimlerini inceleyen ve şirketlerin pazar paylarını açıklayan sektörel araştırmalar kurumu International Data Corporation (IDC) tarafından düzenlenen Kamu Bilişim Yöneticileri Zirvesi, bu yıl Konya’da gerçekleştirilmiştir.

Zirvede "Yılın En Yenilikçi Projesi", "Yılın En İyi Değişim Yönetimi Projesi", "Yılın En İyi BT Yönetişim Projesi", "Yılın En İyi İş Etkinleştirme Projesi", "Yılın En İyi BT Maliyet Düşürme Projesi", "Akıllı Şehir" kategorilerinde ödül kazananlara ödülleri, düzenlenen törenle verilmiştir.

29 Eylül’de düzenlenen ödül töreninde Adalet Bakanlığı 3 farklı kategoride birincilik ödülü kazanmış olup Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanvekili Sayın Emrullah ÜN de 2018 yılı Best CIO ödülünü almaya layık görülmüştür. Ödülleri, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı adına Tetkik Hâkimi Sayın Murat KÜÇÜKUYSAL almıştır.

Şeffaf, güvenilir ve hesap verebilir bir yargı anlayışının gerek kurumsal düzeyde gerekse toplum genelinde yerleştirilmesi için Adalet Bakanlığı, politikalarında ve hedeflerinde teknolojiyi öncelikli olarak kullanmaktadır. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı herkesin adalete en kolay şekilde ulaşabilmesi için yeniliklere imza atmaya devam ediyor.

Kullanıcı odaklı, maliyet etkin ve kurumsal hedeflere ulaşmada katkısı çok büyük olan projeleri hayata geçiriyor. Ulaşılması zor olan teknolojileri herkesin cebine kadar ücretsiz olarak getiriyor. Emeklerinin karşılığı olan başarılarını, geçen yıllarda da olduğu gibi bu yıl da aldıkları ödüllerle taçlandırmaya devam ediyor. 

Geçen yıl Aralık ayında alınan 3 ödül sonrası bu yıl da International Data Corporation (IDC) tarafından Konya'da düzenlenen IDC Kamu Teknoloji Ödülleri 2018'de 3 farklı kategoride 3 birincilik ödülü aldı.

Bakanlığın e-tebligat projesi en iyi maliyet verimliliği kategorisinde birincilik ödülünü aldı. Proje ile fiziki ortamda haftalar süren tebligat işlemi, elektronik ortamda saniyeler içinde tamamlanmaktadır. Fiziki ortamdaki tebligat ücretinin üçte biri maliyetiyle elektronik ortamda tebligat yapılabilmesi sağlanmıştır. Elektronik ortamda tebligat yapıldığı takdirde hiçbir kâğıt çıktı alınmayacağı için doğanın korunmasına da fayda sağlanmıştır.

Bakanlığın yakın zamanda kullanıma sunduğu Uzlaştırmacı Portal en iyi değişim yönetimi kategorisinde birincilik ödülünü aldı. Uzlaştırmacı Portal devreye girdiği andan itibaren uzlaştırmacı sınav ve sicil başvuruları online olarak elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. Portal üzerinden kendilerine dosya atama işlemleri yapılabildiğinden ve adliyelere gitme zorunluluğu ortadan kalktığından zamandan, iş gücünden ve maliyetten tasarruf sağlanmıştır.

Üçüncü birinciliği ise en iyi iş etkinleştirme projesi kategorisinde CELSE (Mobil Avukat Bilgi Sistemi) mobil uygulaması almıştır. Tamamen ücretsiz olarak sunulan CELSE uygulaması avukatlara sunulan hizmet çeşitliliğini artırmak ve yargılama işlemlerini daha rahat takip edebilmelerini sağlamak amacıyla çağın gereklerine uygun olarak Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı teknik ekibi tarafından hazırlanmıştır.

Uygulamadaki ajanda ile avukatlar duruşmalarını anlık, günlük veya aylık olarak takip edebilmekte, vekil oldukları dosyaların kapak bilgilerini görüntüleyebilmektedirler. Şuan yaklaşık 34.000 avukat tarafından aktif olarak kullanılmakta olup avukatların duruşma takiplerini cep telefonlarından yapabilmeleri sağlanmıştır.

 

      

 

Yılın En İyi BT Maliyet Düşürme Projesi
Best IT Cost Efficiency Project of 2018

Birincilik Ödülü, “e-tebligat” Projesi

Yılın En İyi Değişim Yönetimi
Best Change Management Project of 2018

Birincilik Ödülü, “Uzlaştırmacı Portal” Projesi

Yılın En İyi İş Etkinleştirme Projesi
Best Business Enablement Project of 2018

Birincilik Ödülü, “Celse” Projesi

 

Güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi. (Vizyon, Adalet Bakanlığı Stratejik Planı)

Sitemizi Bugün : 9627 - Toplam : 17441208 kişi ziyaret etmiştir. © 2020