Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Makedonya Heyeti 1016 Ziyareti
26.10.2016

Makedonya Cumhuriyeti Devleti Savcılar Konseyi Başkanı Sayın Petar ANEVSKİ  başkanlığındaki heyet Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi hakkında bilgi sahibi olmak ve incelemelerde bulunmak üzere 26.10.2016 tarihinde Başkanlığımıza ziyarette bulunmuştur. Makedonya heyetine Adalet Akademisi Başkanlığı Tetkik Hakimi  refakat etmiştir.  Heyet, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Sayın Servet GÜL tarafından kabul edilmiş ve UYAP Bilişim Sistemi hakkında önbilgi verilmiş, ardından Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sisteminin detaylarını görüşmek üzere toplantı düzenlenmiştir.

Toplantıda, Tetkik Hakim UYAP Bilişim Sisteminin fonksiyonel kapsamı, entegrasyon çalışmaları, portallar üzerinden verilen hizmetler hakkında bilgiler vermiştir. Makedonya Cumhuriyeti Devleti Savcılar Konseyi Başkanı Sayın Petar ANEVSKİ kendi ülkelerinde de ilk derece mahkeme ve savcılıklarında da kullanılan bir sistem olduğunu fakat  yüksek yargı birimlerini ve cezaevlerini kapsayan bir sistemlerinin olmadığını, UYAP sisteminin diğer yüksek yargı birimleri ve adli kurumlarla birlikte çalışabilirliği ve büyüklüğünde etkilendiğini dile getirmişlerdir.  Hâkim ve Savcılar Akademisi Direktörü Sayın Aneta ARNAUDOVSKA UYAP sisteminin organizasyon yapısı ve yasal alt yapısı olup olmadığını, kişisel verileri koruma kanununun ülkemizde ne zamandan beri yürürlükte olduğunu ve UYAP sisteminde kanuna aykırılık olup olmadığını sormuşlardır.  Sayın Başkanımız Servet GÜL tarafından cevap verilmiş olup UYAP sistemindeki dosya ve evrak bazlı yetkilendirme hakkında bilgi verilmiştir. Heyet bu konuda da beğenilerini ifade etmiştir. SEGBİS sistemi hakkında da bilgi verilmiştir. SEGBİS sistemini hakkında yöneltilen sorular Sayın Başkanımız Servet GÜL tarafından cevaplanmıştır. Makedonya heyeti kendi ülkelerinde adli bilişim sistemlerinde UYAP’ı örnek alacaklarını ve en kısa zamanda kendi ülkelerinde UYAP’ı ağırlamak istediklerini belirttiler.

   

Hukukun üstünlüğünü esas alan, gecikmeyen ve öngörülebilir bir adalet sistemi. (Vizyon, Adalet Bakanlığı Stratejik Planı)

Sitemizi Bugün : 9627 - Toplam : 17441208 kişi ziyaret etmiştir. © 2020