Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Moldova Heyeti
05.05.2011

MOLDOVA HEYETİNDEN BAKANLIĞIMIZA UYAP ZİYARETİ

Moldova Cumhuriyeti Başsavcısı Valeriu Zubko ile Moldova'daki Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Başsavcısı 5-6 Mayıs 2011 tarihlerinde Bakanlığımızı ziyaret etmişlerdir.

Ziyaret programı kapsamında Moldova heyeti ilk olarak Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürü ile görüşme yapılmıştır. Görüşmeler sırasında uluslararası adli yardımlaşma konuları ele alınmıştır. İki ülke arasında adli yardım sürecinin hızlanmasında yönelik olarak acil durumlarda yazışma usûllerinin e-mail, faks yoluyla doğrudan Moldova Başsavcılığı ile Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce "contact point" olarak belirlenecek yetkililere iletilmesi konusunda ön bir anlaşmaya varmışlardır.

Müsteşarlık Makamına yapılan ziyaret sırasında, Moldova Başsavcılığı adına Moldova Cumhuriyeti Başsavcısı Valeriu Zubko ile Bakanlığımız adına Müsteşar arasında 5 Mayıs 2011 tarihinde yolsuzlukla mücadele, para aklama, işkence, insan ticareti, organize suçlarla mücadele gibi bazı özel alanları kapsayan bir Ortak Açıklama imzalanmıştır.

Konuk Başsavcılar Ankara'da bulundukları süre içinde Ankara Cumhuriyet Başsavcısı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili  ile görüşmüşler, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı ziyaret etmişler ve UYAP konusunda ayrıntılı bilgi almışlardır.

Moldova Başsavcısı Valeriu Zubko sunum sonrasında "Türkiye Adalet Bakanlığının geliştirmiş olduğu UYAP Bilişim Sistemi beni çok etkiledi. Sistemin merkezi olması çok akıllıca düşünülmüş. Avrupa da olduğu gibi bizde de ayrı ayrı sistemler var ve hiçbirisi biribiri ile entegre bulunmamaktadır. Baştan böyle biribiri ile bağlı bir sistem kurmanızın başarınızın en önemli faktörlerinden olduğunu düşünüyorum. Bu çok ciddi bir başarıdır. Biz de benzer bir sistem kurmak istiyoruz fakat yolun başındayız ve bu konuda bize danışmanlık yapmanızı istiyoruz. UYAP sisteminin hukuk dünyası için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle vatandaşların internet ve cep telefonlarından dava bilgilerine erişebilmeleri hukukta şeffaflık açısından örnek uygulamalarınız. Bu alanda başarılı olmanız beni çok mutlu etti, daha da ileri gitmenizi arzu ediyorum" dedi. Daha sonrasında Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nu ziyaret etmişler.

Moldova Heyeti ayrıca, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkan, HSYK 1. Dairesi Başkanı ve HSYK 2. Dairesi Başkanı ile görüşmeler yapmışlardır.

Programın son faaliyeti kapsamında, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı ziyaret edilmiştir. Her iki ülkenin hâkim ve savcıları hakkında karşılıklı olarak eğitim seminerleri düzenlenmesi konusunda ön mutabakata varılmıştır.

Güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi. (Vizyon, Adalet Bakanlığı Stratejik Planı)

Sitemizi Bugün : 9627 - Toplam : 17441208 kişi ziyaret etmiştir. © 2020