UYAP Okullarda Ders Oldu

YOZGAT CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI İLE BOZOK ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İMZALANAN PROTOKOL İLE YERKÖY ADALET MESLEK YÜKSEKOKULUNDA UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) TEMEL EĞİTİM DERSLERİ VERİLMEYE BAŞLANDI.(15.03.2011)

Adli hizmetlerinin daha hızlı ve hatasız işleyebilmesi, adli hizmetlerden yararlananların mağdur olmaması için Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen ve tüm adliyelerimizde kullanılmakta olan UYAP programında her birimin işleyişine yönelik bir çok modül ve her modülün kendi içerisinde çok geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır. Bu nedenle UYAP’ ın eğitim almadan verimli bir şekilde kullanılması mümkün olmamaktadır.

Adliyelerde görevlendirilmek üzere öğrenci yetiştiren ve öğrencileri hukuki bilgilerle donatan Adalet Meslek Yüksek Okulundan mezun olacak öğrencilerin de artık Adliyelerin temel taşı olan UYAP programını öğrenmeleri, mesleğe başladıklarında sisteme yabancı kalmamaları ve ek bir eğitime gerek kalmadan verimli bir şekilde çalışmaya başlayabilmeleri amacıyla UYAP' ın da okul müfredatına dahil edilebilme imkanı düşünülmüştür.

Bu hususta Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı tarafından Bozok Üniversitesi Rektörü ile görüşmeler yapılmış olup, yapılan görüşmeler sonucunda 03/03/2011 tarihinde Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı ile Bozok Üniversitesi Rektörlüğü arasında 11 maddelik İyi Niyet, İş Birliği ve Dayanışma Protokolü imzalanmış, yapılan bu protokol ile UYAP Temel Eğitimi dersi Türkiye’de ilk olarak Bozok Üniversitesi Yerköy Adalet Meslek Yüksek Okulu’nun müfredatına alınmıştır.

Bu kapsamda UYAP temel eğitim dersi alan öğrencilerin daha donanımlı olarak mezun olmaları ve Adliye hizmetlerine en verimli şekilde hizmet etme potansiyeline sahip olmaları planlanmaktadır.
Öğrenciler UYAP programını okulda teorik olarak öğrenecekleri gibi, yapılan protokol gereği Yozgat Adliyesinde yapacakları stajda uygulamalı olarak öğrendiklerini pekiştirme imkanı sağlanacağından, mezun olan öğrencilerin hem daha kolay iş bulmaları hem de işe başladıklarında adalet hizmetlerini daha verimli sunmaları amaçlanmaktadır.

UYAP Temel Eğitim dersinin verilmesi için Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesinde görevli Hukuk Uzman Kullanıcısı görevlendirilmiş olup, eğitimler Bozok Üniversitesi Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulunda devam edilmektedir.TRT Haberin bu kapsamda yapmış olduğu haber videosu sayfaya eklenmiştir.

Yerel Basında Çıkan Haberler

 

"Güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi"

Sitemizi Bugün : 7396 - Toplam : 13150369 kişi ziyaret etmiştir. © 2020 · WebPortal