Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

UYAP SMS Bilgi Sistemi Abone Sayısı 1.246.000'i Aşmıştır.
22.12.2014

“VATANDAŞLARIN VE AVUKATLARIN DAVA VE TAKİPLERİNİ CEP TELEFONLARI ÜZERİNDEN ANINDA TAKİP EDEBİLMELERİ İÇİN ADALET BAKANLIĞINCA KURULAN UYAP SMS BİLGİ SİSTEMİ ABONE SAYISI, 1.246.000’İ AŞMIŞTIR
 

    UYAP’ın amacı hızlı, etkin, güvenilir, adil, verimli, şeffaf ve etik değerlere uygun bir yargılama mekanizması oluşturulması, doğru ve tutarlı bilginin mevzuatın tanıdığı yetkiler çerçevesinde, istenilen zamanda hızlı ve kolayca elde edilmesi ve paylaşımı, her türlü idari faaliyetlerin hızlı ve etkin bir şekilde yürütülebilmesidir.
 

Bu amaca ulaşılabilmesi için;

1. Adalet Bakanlığı teşkilatı, bağlı ve ilgili kuruluşları ile yargı birimlerinin donanım ve yazılım olarak iç otomasyonunun sağlanması,

2. UYAP gibi bilgi otomasyonu sistemlerini kurmuş kamu kurum ve kuruluşları ile dış birim entegrasyonunun sağlanması,

3. Vatandaşlara ve Avukatlara on-line yargı hizmeti sunulması

Planlanmıştır.

 

Bu kapsamda faaliyete geçirilen UYAP SMS Bilgi Sistemi vasıtasıyla;

Adli ve idari mahkemeler ile icra daireleri gibi birimlerce gerçekleştirilen işlemler onaylandıkları anda otomatik olarak ilgili kişilere SMS olarak gönderilmekte, bu suretle yargı işlem bilgileri taraflara zaman ve mekân sınırı olmadan en hızlı şekilde bildirilmesi, bilgilere her an her yerden ulaşılabilmesi sağlanmakta ve vatandaşların hak kaybına uğraması engellenmektedir.
 

Yargılama aşamasının tüm süreci şeffaf hale gelmekte, şeffaflık sayesinde otomatik denetim sağlanmakta ve yargılama aşamasındaki bir işlemden, aracısız olarak önce kendisinin haberi olması sağlanmaktadır.
 

Vatandaşlar ve Avukatların adliyelere giderek ilgili oldukları dosya ya da işlemler hakkında bilgi almak için harcadıkları zaman, emek ve masrafı ortadan kaldırarak, yargıya etkin erişim sağlanmakta, yargı birimlerinin ilgili iş için harcadığı iş gücü kaybını engellenmektedir.

UYAP SMS Bilgi Sistemi Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi. (Vizyon, Adalet Bakanlığı Stratejik Planı)

Sitemizi Bugün : 9627 - Toplam : 17441208 kişi ziyaret etmiştir. © 2020